Otomobil Aküleri

Sıkça Sorulan Sorular

Sayfa: 1 --- Toplam 3 Sayfa

Akü Nedir ve Görevleri Nelerdir?

Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, ihtiyaç halinde dış devreye bir elektriksel yük bağlandığında bunu elektrik enerjisi olarak veren cihaza akü denir.

Akü, araç motorunun çalışabilmesi için gerekli olan marş basma gücünü sağlar. Araç üzerinde bulunan ve elektriğe ihtiyaç duyan ekipmanların (radyo, aydınlatma, havalandırma vb.) elektrik ihtiyacını sağlayan cihazlardır.

Makale Videosu

Detaylar

Akü Nasıl Çalışır?

Aküye kutuplarından bir yük bağlandığında doğrudan akım vermektedir. Akünün birincil görevi marş motoruna elektrik akımı sağlamak, araç motorunun çalışmadığı durumlarda kullanılacak alıcılara akım vermek, motor çalışırken elektrik sisteminde akım ve gerilim regülasyonu ile yük dengelemesi yaparak sistemin düzenli çalışmasına destek olmak ve alternatör kaynaklı aşırı gerilim durumlarında alıcıların zarar görmesini engellemektir.

Dolu bir aküde dış devreye yük bağlandığında akü içinde aktif madde elektrolit ile reaksiyona girerek kimyasal dönüşümler gerçekleşir ve dış devreye elektrik akımı sağlanır. Deşarj olurken Pozitif plakalar kurşun-dioksitten kurşun sülfat’a, Negatif plakalar kurşundan kurşun sülfat’a dönüşürler. Şarj esnasında reaksiyonların tersi gerçekleşir. Şarj ve deşarj reaksiyonları boyunca seperatörler iyon geçişlerine izin verirler aynı zamanda kısa devreyi de engellerler.

Makale Videosu

Akü Bileşenleri Nelerdir?

Aküler;
- Pozitif Plaka,
- Negatif Plaka,
- Seperatör,
- Elektrolit,
- İç bağlantı parçaları,
- Kutu,
- Kapak ve
- Kutupbaşı
Bileşenlerinden oluşmaktadır.

Akü Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde Aküler;
- Kurşun-Asit,
- Lityum-Iyon,
- Nikel Metal-Hidrür,
- Nikel-Kadmiyum,
- Nikel-Demir vb. çeşitlerinde üretilmekte olup tanımlama adlarını kullanılan baz metallerden almaktadırlar.

Makale Videosu

Detaylar

Akü Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru akü seçimi için;

• Akü ebatları L1-L2 vb. DIN kodları,
• Kapasite değeri (Ah),
• Soğuk marş akımı (CCA),
• Kutupbaşı tipi ve yönleri özellikleri temel kriterlerdir.

Bu özellikler ışığında Akümülatör Katalogumuzu inceleyerek ihtiyacınız olan akü' yü belirleyebilirsiniz.

Makale Videosu

Akü Depolama ve Saklama Şartları?

• Aküler doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan kapalı, serin ve kuru yerde saklanmalıdır. İstiflemede ambalaj standartlarına ve koşullarına uyulmalıdır. Depolamada “İlk Giren - İlk Çıkar” prensibine uygun olarak üretim tarihlerine göre stok ve sevkiyat yapılmalıdır.

Detaylar

Akü Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

• Araç üzerindeki akünün sökülmeden önce kapasite bilgisi, ebatlar ve kutuplarının yönü ve kablo işaretlerini kontrol ediniz, gerekirse kablolara +/- işaret koyunuz. Önce negatif, sonra pozitif kablo sökülmelidir.
• Yeni akünün gerilim ve şarj değeri ile kutup yönlerinin doğruluğundan emin olunuz.
• Kablo bağlantıları (kablo başları okside olmuş ise sıcak su ile temizlenmeli) ve akü tablasını dikkatlice inceleyerek hazırlayın.
• Önce Pozitif (+) kabloyu bağlayın. Sonra negatif (-) topraklı kabloyu bağlayın. Yeni akümülatörün montaj ve kutup bağlantılarını üretici talimatlarına göre sıkıca yapınız.
• Aşırı sıkıştırma kutuplara zarar vereceğinden akü kutuplarını yandan sıkıştırırken özellikle dikkatli olun. Gevşek sıkıştırma patlamalara sebep olacağından montaj üretici talimatlarına göre dikkalice yapılmalıdır.
• Kutup başları ve kablo uçlarını korozyona karşı koruyucu madde ile kaplayın.

Akü Kablosu Nasıl Bağlanmalıdır?

• Önce Pozitif (+) kablo, Sonra negatif (-) topraklı kabloyu bağlayınız. Sökerken tersi işlem yapılmalıdır. Yeni akümülatörün montaj ve kutup bağlantılarını üretici talimatlarına göre sıkıca yapınız.

Not: Akü kablolarının bağlantı sırası sökerken ve takarken önemlidir, herhangi bir patlama ve/veya ters bağlantı ile elektriksel kayıplara neden olmamak için kurallara dikkat edilmelidir.

Bayimiz Olun...

Talep Formu Bayilik ağımıza katılın, özel avantajlarımızdan ve kaliteli aküyü uygun fiyata verebilmenin ayrıcalıklarından yararlanın...