Araba Aküsü

Akü Nasıl Çalışır?

Aküye kutuplarından bir yük bağlandığında doğrudan akım vermektedir. Akünün birincil görevi marş motoruna elektrik akımı sağlamak, araç motorunun çalışmadığı durumlarda kullanılacak alıcılara akım vermek, motor çalışırken elektrik sisteminde akım ve gerilim regülasyonu ile yük dengelemesi yaparak sistemin düzenli çalışmasına destek olmak ve alternatör kaynaklı aşırı gerilim durumlarında alıcıların zarar görmesini engellemektir.

Dolu bir aküde dış devreye yük bağlandığında akü içinde aktif madde elektrolit ile reaksiyona girerek kimyasal dönüşümler gerçekleşir ve dış devreye elektrik akımı sağlanır. Deşarj olurken Pozitif plakalar kurşun-dioksitten kurşun sülfat’a, Negatif plakalar kurşundan kurşun sülfat’a dönüşürler. Şarj esnasında reaksiyonların tersi gerçekleşir. Şarj ve deşarj reaksiyonları boyunca seperatörler iyon geçişlerine izin verirler aynı zamanda kısa devreyi de engellerler.

Bayimiz Olun...

Talep Formu Bayilik ağımıza katılın, özel avantajlarımızdan ve kaliteli aküyü uygun fiyata verebilmenin ayrıcalıklarından yararlanın...